SİYAH PE KANGAL BORULAR 
16 mm. 20 mm. 25 mm. 32 mm. 40 mm. 50 mm. 63 mm. 75 mm. 90 mm. 110 mm.
6 ATÜ 24 Kg. 20 Kg. 28 Kg. 20 Kg. 28 Kg. 40 Kg. 62 Kg. 82 Kg. 115 Kg. 85 Kg.
10 ATÜ 34 Kg. 25 Kg. 38 Kg. 27 Kg.

 

37 Kg. 55 Kg. 78 Kg. 110 Kg. 150 Kg. 110 K

Genel Özellikleri

Kanalizasyon boruları Poliolefin grubu içerisindeki Polipropilen ve Polietilen hammaddelerinden üretilen bir üründür. Ø500 mm çapa kadar üretilen ekstrüde korige boru polietilen ve polipropilen hammaddeden üretilebilirken, sarmal korige borular polietilenden üretilmektedir. Aynı etkalınlığında halka mukavemet değeri polipropilende daha yüksek çıktığından daha fazla tercih edilmektedir. Sarmal yöntemle ise Ø110 mm çap  borular üretilmektedir.

Ekstrüde korige borular fitingler ile birleştirilir iken sarmal korige borular muflu ve spigot (erkek) uçludur, düz boru birleştirmesinde fitinge ihtiyaç duyulmaz.

Ekstrüde korige boruların birleştirilmesi için enjeksiyon fitingleri üretilmektedir. Contalar boru dış yüzeyindeki kanala oturtulur ve fitinge geçirilir. Sarmal korige borular ise ekstrüder kaynağı, contalı yöntem yanı sıra elektrofüzyon yöntemi ile de birleştirilebilir. Bu birleştirme yöntemi, normalde 0,5 bar basınç altında kullanılan boruları 4 bar’da dahi kullanılabilir hale getirir. Bu sayede sel haline dönüşen yağışlarda karşılaşılan basınç artışlarında borular sızdırmadan ve birleştirme yerlerinde hasar görmeden çalışmaya devam eder.

Korige boruların korozyondan etkilenmemesi, aşınma ve kimyasal dayanımının yüksek olması ile 50 yıl ömür garantisi ile satılmaktadır. Deprem gibi yer sarsıntılarından esnek yapıları sayesinde etkilenmeden faaliyetlerini yerine getirmektedirler. Sızdırmazlık boru ömrü boyunca sağlandığından yeraltı sularının ve toprağın kirlenmesi önlenir. Ağaç köklerinin boru içerisine girerek kapanması söz konusu değildir. Hafif olması ile küçük çaplı borularda (Ø200-250) iş makinesi ihtiyacı olmadan döşeme yapılabilir.

Üretim Özellikleri

Korige borularının iki farklı üretim yöntemi mevcuttur. Kesintisiz, tek proseste ekstrüderde ve sarmal metod ile mandrel üzerinde üretilmektedirler. Ekstrüde korige boruların üretim kapasitesi çok yüksektir ve halka mukavemet değeri ürün şekli değiştirilemediğinden sabittir. Sarmal korige borular ise projeye bağlı olarak istenilen halka mukavemet değerinde, optimum ağırlıkta üretilebilir.

Borular, içteki boru katmanı ve dıştaki kaburga katmanı olarak iki katmandan oluşmaktadır. İçteki katman akışkanı taşıyan düz satıhlı borudur. Dıştaki katman ise kaburgalı yapıdadır. Her iki katman da birbirlerine moleküler olarak bağlıdır. Dıştaki içi boş kaburgalı yapı fizik kuralları gereği dolu yapıya yakın yük taşıyabildiği için hammadde tasarrufu ve borunun ağırlığının düşürülmesi için tercih edilmektedir.

Ekstrüde korige borular ekstrüderden iki katman halinde çıkar ve dıştaki katman kalıplar ile şekillendirilir. Sarmal korige boruda ise önce içteki boru şerit halindeki polietilenin mandrelde üst üste sarılması ile boru haline getirilir. Akabinde, profil olarak çekilmiş ürün borunun üzerine sarılır ve kaynak olması sağlanır. Her iki ürün de kaynaklı yapısı ile yekpare özellik göstermektedir.

Üstünlükleri

• Can Plastik KorugeBoru, polietilen ve Polipropilen olması ile korozyona yüksek dayanım gösterir.

• Dış etkilere karşı garantili ömrü en az 50 yıl olup 100 yıl kullanılabilir.

• Plastikler hidrolik pürüzsüz olduğundan akışkana az direnç gösterir ve akışkan daha fazla doluluk oranı ile akar. Bu ise projede bir alt çap grubunu seçilmesi ile proje maliyetlerini aşağı çeker.

• Uygulama esnasında ürün zayiatı söz konusu değildir.

• Beton ve döküme göre yoğunluğu çok düşük olduğundan iş makinesi ihtiyacı asgari seviyelere iner.

• Can Plastik KorugeBoru, aşınma dayanımı yüksek olduğundan delinerek yeraltı sularını ve toprağın kirlenmesine izin vermez.

• Zemin çakıllı olsa bile aşırı yükte o bölgeden içeri doğru esneyerek kırılmayı önler.

• Can Plastik KorugeBoru, ağaçların kanala sızarak tıkamasına izin vermez.

• Her türlü bağlantı parçası, özel ürünün proje için üretilebilmesine imkân tanır.

• Elektrofüzyon ile birleştirildiğinde 4 bar basınçta dahi sızdırmaz, yerinden çıkarak dağılmaz.

• Can Plastik KorugeBoru, depremdeki sarsıntılardan etkilenerek kırılarak devre dışı kalmaz.

• Nehir, Göl ve deniz geçişlerinde kullanılabilir.

• Can Plastik KorugeBoru, arıtma tesislerinden alınan önarıtılmış suyun deniz akıntılarına kadar tahliyesinde kullanılabilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.